do góry
Pobieranie danych...

Wideoakademia księgowych i biur rachunkowych

drukuj pomniejsz czcionkę pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

Monitor Księgowego 2/2017, data dodania: 10.01.2017

Porada aktualna na dzień 19-07-2018*

*Od rozliczenia za lipiec lub III kwartał 2018 r. podatnik, który wystąpi z wnioskiem, aby zwrot nadwyżki podatku przekazać na rachunek VAT, otrzyma go w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia. Nie będzie musiał spełnić żadnych warunków dotyczących zapłaty faktur zakupowych. Nie trzeba również wykazać, że faktury zostały opłacone przy użyciu split payment. Gdy podatnik będzie chciał uzyskać zwrot w terminie 25 dni na rachunek rozliczeniowy, nadal będzie musiał spełnić warunki wskazane w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. Zasady te nie uległy zmianie. Aby uzyskać zwrot VAT na nowych zasadach, należy wypełnić odpowiednie pozycje w deklaracji VAT. Nowa wersja (18) deklaracji VAT-7, która obowiązuje od rozliczenia za lipiec 2018 r., przewiduje specjalne pozycje: • poz. 58 "na rachunek VAT" ; • poz. 68 "Podatnik wnioskuje o zwrot na rachunek VAT (wykazany w poz. 58)" - trzeba zaznaczyć kwadrat "tak"; wypełnienie tej pozycji oznacza, że podatnik wnioskuje o zwrot na rachunek VAT. Takie same pozycje przewidziano w wersji (12) deklaracji VAT-7K, która obowiązuje od rozliczenia za III kwartał 2018 r.

Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono kilka zmian w zakresie przedłużania terminu zwrotu VAT, w przypadku gdy organ podatkowy potrzebuje więcej czasu na zweryfikowanie zasadności zwrotu niż ustawowe 60 dni (art. 87 ust.2 ustawy o VAT). Zwiększone zostały uprawnienia organów podatkowych, które w ramach postępowania weryfikacyjnego mogą obecnie dokonywać kontroli krzyżowej u kontrahentów podatnika. Prawo do żądania wstrzymania zwrotu VAT będzie też obecnie przysługiwało niektórym służbom. Co istotne, nadal aktualna pozostaje teza uchwały NSA z 24 października 2016 r., sygn....

(...)

Problemy z logowaniem?
Zresetuj hasło.

  • Ponad 2300 materiałów wideo
  • Tysiące materiałów powiązanych
  • Certyfikaty wiedzy

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Akceptuję regulamin z jego wszystkimi postanowieniami.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej od spółek Grupy INFOR PL oraz podmiotów współpracujacych. Oświadczenie jest niezależne od czasu korzystania z usług świadczonych przez spółki Grupy INFOR PL.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie materiałów marketingowych.

Wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego przez spółki Grupy INFOR PL oraz podmiotów współpracujących. Oświadczenie jest niezależne od czasu korzystania z usług świadczonych przez spółki z Grupy INFOR PL.