do góry
Pobieranie danych...

Wideoakademia księgowych i biur rachunkowych

drukuj pomniejsz czcionkę pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

Monitor Księgowego 5/2017, data dodania: 23.02.2017

Artykuł aktualny na dzień 24-04-2017

Co trzeba wiedzieć o Krajowej Administracji Skarbowej – komunikat MF

Krajowa Administracja Skarbowa, która zaczyna działać od 1 marca 2017 r., ma zająć się przede wszystkim skutecznym ściąganiem podatków. Tak wynika z komunikatu MF opublikowanego 13 stycznia 2017 r. KAS powstanie z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej.

W ramach KAS bezpośrednia obsługa podatników nadal będzie odbywać się w urzędach skarbowych, które pozostaną w dotychczasowej lokalizacji. Obsługa obrotu towarowego nadal będzie się odbywać w urzędach celnych, bez zmian pozostaną też rachunki bankowe urzędów czy numery telefonów do infolinii podatkowej.

MF deklaruje, że wszystkie urzędy będą respektować zasady, które przewiduje Konstytucja Biznesu podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców, m.in.:

● co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone,

● domniemanie uczciwości przedsiębiorcy,

● udzielanie informacji i przyjazna interpretacja przepisów,

● proporcjonalność (urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje),

● uczciwa konkurencja (walka z patologiami gospodarczymi),

● szybkość działania.

Jednym z najważniejszych zadań KAS ma być stworzenie jednolitej informacji podatkowej i celnej. Ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa ma zapewnić jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz informację podatkową i celną, dostępną przez telefon 801 055 055 lub 22 330 03 30.

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa. Co trzeba wiedzieć – komunikat MF z 12 stycznia 2017 r. – opubl. na www.mf.gov.pl